1000 نقوش تزئینی

90,000 تومان
  • تولید کنندگان فخراکیا
  • کد کتاب: کتاب طراحی
  • موجودی: در انبار

توضیحات کوتاه

کتاب 1000 نقوش تزئینیکتاب 1000 نقوش تزئینی انتشارات فخراکیا یک مجموع کامل، جامع و آموزشی کاربردی، مشتمل بر انواع ,هنرهای تزیینی ایران در قالب طرح های زیبای اسلیمی، خطاطی، تذهیب، مقرنس، معقلی و غیره است که با تلاش دکتر آناهیتا مقبلی و ...

کتاب 1000 نقوش تزئینی

کتاب 1000 نقوش تزئینی انتشارات فخراکیا یک مجموع کامل، جامع و آموزشی کاربردی، مشتمل بر انواع ,هنرهای تزیینی ایران در قالب طرح های زیبای اسلیمی، خطاطی، تذهیب، مقرنس، معقلی و غیره است که با تلاش دکتر آناهیتا مقبلی و مجید رضا رستمی تهیه شده است.


از مجیدرضا رستمی، کتاب‌های چاپ چوبی در تصویرگری، لوگو، پوستر، مدرن گرافیک، طراحی تخیلی نیز در بازار کتاب موجود می‎باشد.


مقدمه

هر نقش و نگاری که مرا در نظر أيد                                           حسنی و جمالی و جلالی بنماید»
جهان در تفکر اسلامی جلوه و مشکات انوار الهی است و حاصل فيض مقدس نقاش ازلی، و هر ذره ای و هر موجودی از موجدات جهان و هر نقش و نگاری مظهر اسمی از اسماء الهیه است و در میان موجودات، انسان مظهر جميع اسماء و صفات و گزیده عالم است.
نکته اساسی در هنر اسلامی که باید بدان توجه کرد عبارت است از توحید، زیرا هنرمند مسلمان از کثرات می گذرد تا به وحدت نایل آید. انتخاب نقوش هندسی و اسلیمی و خطایی و کمترین استفاده از نقوش انسانی و وحدت این نقوش در یک منطقه، تأکیدی بر این اساس است. طرح های هندسی که به نحو بارزی وحدت در کثرت و کثرت در وحدت را نمایش میدهند همراه با نقوش اسلیمی که نقش ظاهرا گیاهی دارند، آن قدر از طبیعت دور می شوند، که ثبات را در تغییر نشان میدهند و فضای معنوی خاصی را ابداع مینمایند که رجوع به عالم توحید دارد.
در هر حال "اجتناب از شبیه سازی در هنر صدر اسلام، در هر جایی که بنایی مذهبی مطرح بوده، سازمان یافته و عمدی است. در حالی که این رویگردانی به معنای رویگردانی از معانی نمادین نبوده که منتسب به شکل هایی است که عملا مورد استفاده قرار گرفته اند. حتی معنای نمادین به شکل های جدید اخذ شده از زبان های هنری پیشین اطلاق شد که تا آن موقع واجد عام معانی نمادین دانسته نمیشدند"وقتی صنعتگران و هنرمندان اسلامی به کار مشغول می شوند با روشی خاص سر و کار پیدا کنند و به کار، روحانیتی دینی می دهند. نمونه ای از روحانیت کار را در احوال صنعتگران در رساله چیت سازان می یابیم، وقتی که کار به صورت اسرارآمیز و سمبلیک چونان سیر و سلوک در مقامات و منازل معنوی تلقی می گردد و از مرحله گرفتن قالب و پختن رنگ تا شستن کار، همچنان که از حضرت لوط» پیامبر یاد گرفته اند تا در دنیا نامدار و در قیامت رستگار باشند، معنویت و روحانیت کار به وضوح نمایان است، تا آنجا که قالب را مظهر چهار رکن شریعت، طریقت، حقیقت و معرفت، و رنگ سیاه را مظهر ذات حق می گیرند، همه حکایت از احوالات روحانی هنرمند می کند. تمثیل و راز گونگی کار هنری به وضوح در این مقام مشاهده میشود.

(افشاری، ۱۳۸۴:۷۶ ):

سیاهی گر بدانی عین ذات است                                      که تاریکی در او آب حیات است

در هر حال به قول استوارت هال هویت یک پدیده نیست که از پیش شکل گرفته شده باشد، بلکه هویت چیزی است که هر لحظه در زمان تولید میشود و هرگز کامل نمی گردد. در قرون اولیه اسلامی در ایران، توجه هماهنگ و هم زمان به مناسک کهن تمدنهای ایران، مصر، بین النهرین از یک سو و اعیاد مذهبی و مراسم اسلامی از سوی دیگر و وجود افراد خاصی چون هنرمندان به نام که باعث تولد و گسترش فرهنگ و هویت تمدن ایرانی بوده است و نقش مایه های گذشته با نمودی اسلامی دوباره جلوه گر شده است و ارتقا یافته اند. بسیاری از نمادهای مورد تقدس این تمدنها مورد توجه دین اسلام نیز قرار داشتند. از جمله می توان به نمادپردازی نور برای خرد و نیز تقدس آب و پاکیزگی و طهارت اشاره نمود. همچنین توجه ویژه به نقش پردازی طبیعت و گیاهان و پرندگان جالب توجه است که بدلیل قابلیت رشد و پرواز به نوعی نمادپردازی معنوی را در خود دارند.
این کتاب مجموعه ای کامل و جامع است که بیش از ۱۰۰۰ طرح تزئینی را شامل می شود. در بخش آخر کتاب مجموعه ای از نقوش تزئینی آسیای جنوب شرقی که طرح هایی بسیار زیبا و جذاب و کاربردی می باشند گنجانده شده است.

در پایان لازم است از اساتید بزرگواری همچون آقای دکتر مهدی خانکه، خانم دکتر پردیس بهمنی، خانم دکتر آناهیتا مقبلی، و آقای مهندس مهدی حیدری تشکر ویژه داشته باشم
در انتها حق انتشار در داخل و خارج کشور برای انتشارات فخرانيا محفوظ است، ناشران خارجی می توانند برای دریافت اجازه نشر با ایمیل rostamimajidreza @ yahoo . com تماس بگیرند.

کتاب
نویسنده دکتر آناهبتا مقبلی و مجید رضا رستمی
ناشر انتشارات فخراکیا
نوع چاپ وزیری
نوبت چاپ اول
شمارگان چاپ (تیراژ) 1000 جلد
تعداد صفحه 344
نوع جلد شومیز
تاریخ نشر فروردین 1396
شابک 978-964-5893-85

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی